Trening – jak zacząć trenować i jaki rodzaj treningu wybrać?

Dziś obalamy kolejne stereotypy. Tym razem nie o diecie, a o treningach. Mam wrażenie, że przekonanie na zasadzie „trening siłowy = wygląd kulturysty” dalej jest często powielane. Podobnie jest z treningami aerobowymi, o których nie raz zdarzyło mi się słyszeć, że mają one sens tylko wtedy, kiedy wykonujemy je dłużej niż przez 40 minut.

Przedstawiam ci zatem Ci kilka podstawowych informacji, które mam nadzieję, że pomogą w rozpoczęciu przygody z aktywnością fizyczną i być może wyprowadzą z błędu. Zacznijmy jednak od małej dawki teorii…

Czym jest trening siłowy?

Najprościej mówiąc trening siłowy to taki rodzaj aktywności fizycznej, który opiera się na wykorzystaniu swojego ciężaru ciała bądź też jakiegoś innego ciężaru zewnętrznego (mowa tu o hantlach, kettleballach czy sztangach). Poprawnie wykonywany trening siłowy pozwala wyrzeźbić sylwetkę, schudnąć i poprawić sprawność fizyczną.

Obalamy mity!

Będąc na deficycie kalorycznym NIE PRZYTYJESZ wykonując trening siłowy.

Wiele osób myśli, że im większe zmęczenie, tym większa ilość spalonych kalorii. Kierując się tą zasadą wybiera intensywne treningi aerobowe, które mają za zadanie na maxa podkręcić metabolizm. Tego typu ćwiczenia spalają kalorie nie tylko w trakcie, ale i długo po zakończeniu treningu. Czy wiedziałeś, że trening siłowy również działa w ten sposób? W przypadku treningu siłowego uzyskujemy bardzo duży wydatek energetyczny w stosunkowo krótkim czasie.

Trening siłowy NIE JEST przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn i osób, których celem jest zbudowanie masy mięśniowej.

Trening siłowy to nie tylko budowanie mięśni. Jeśli zastanawiasz się czy jest to odpowiednia forma aktywności dla Ciebie – odpowiedź brzmi TAK, pod warunkiem, że ćwiczenia wykonywane są w poprawny sposób i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

TO NIE DO KOŃCA TAK, że twoje ciało potrafi więcej niż twój umysł.

Ten mit dotyczy zarówno treningu siłowego, jak i treningów aerobowych. Regeneracja to podstawa. Katując swój organizm intensywnymi treningami 7 razy w tygodniu nie przyśpieszysz efektów. Jeśli czujesz, że Twój organizm nie ma siły, to znaczy, że domaga się odpoczynku. Regeneracja pozwala na nabranie siły, naprawę mikrouszkodzeń a odpowiednia ilość snu zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu), który znacząco wpływa na tempo przemiany materii. Co więcej, przetrenowanie sprawi, ze twój organizm nie będzie miał siły ani spalać tkanki tłuszczowej, ani powiększać bicepsa.

Czym jest trening aerobowy?

Trening aerobowy polega na zwiększonej wymianie tlenowej. Podczas tego rodzaju aktywności  mięśnie mają maksymalny dostęp do tlenu – to pozwala na intensywne spalanie związków tłuszczowych. W praktyce trening aerobowy polega na wykonywaniu ćwiczeń o takiej intensywności, która podnosi tętno do poziomu powodującego przyśpieszenie metabolizmu.

Obalamy mity!

NIE MUSISZ od razu wykonywać sesji treningowych, trwających ponad godzinę.

Ten mit nie wziął się znikąd. Na początku treningu organizm spala zapasy glikogenu, który znajduje się z mięśniach. Intensywna redukcja tkanki tłuszczowej uruchamia się dopiero po ok. 30 minutach. Czy oznacza to, że 20 minutowe treningi nie mają sensu? Oczywiście, że nie. Jest to totalna bzdura. Podstawą redukcji jest ujemny bilans kaloryczny a nie długość trwania treningu. Robisz ogromny krok do przodu podejmując się treningu i nawet krótkim treningiem podkręcasz metabolizm, co pozwala na szybsze spalanie kalorii nawet kilkanaście godzin po skończonym treningu. Każdy rodzaj aktywności fizycznej MA SENS. Pamiętaj też, że z czasem Twoja kondycja będzie lepsza i jeśli na początku swojej przygody z treningami nie jesteś w stanie wykonywać ich w pełni to nie ma w tym nic złego.

NIE MUSISZ zmuszać się do intensywnego treningu, jeśli przekroczyłeś ilość spożytych kalorii w ciągu dnia

Ten mit nie dotyczy stricte treningów aerobowych. Z doświadczenia wiem jednak, że zazwyczaj to po ten rodzaj aktywności sięgają osoby będące na redukcji. „Muszę dziś poćwiczyć, po przekroczyłem ilość spożytych kalorii”. Bzdura. Może Cię zdziwię, ale Twój organizm nie rozróżnia dni tygodnia. Jeśli jednego dnia przekroczysz ilość spożytych kalorii to nie spowoduje to, że przybierzesz na wadzę bo w tygodniowym rozrachunku twój organizm nawet tego nie zauważy i nadal zachowasz ujemny bilans kaloryczny. Trening wykonuj z pozytywnym nastawieniem i traktuj go, jako coś, co pozwoli Ci szybciej osiągnąć wymarzony cel. Nie jako karę za przekroczenie kalorii.

TO NIE PRAWDA, że najlepiej ćwiczy się na czczo

Na początku zaznaczę, że jeżeli ćwiczysz na czczo z samego rana bo np. nie masz czasu w ciągu dnia lub zwyczajnie odpowiada ci taka pora, to to jest okej. Pamiętaj jednak, że twój organizm musi mieć odpowiednią ilość energii, aby przebrnąć przez całą sesję treningową. Energię dostarczasz poprzez pożywienie. Dlatego właśnie warto postawić na trening po posiłku.

Na koniec przedstawiam Ci grafikę, która w pigułce zawiera to, co poruszyłam w tym wpisie. Mam nadzieję, że dzięki temu podejdziesz do treningów w zdrowy sposób. Pamiętaj, że nawet najmniejsza aktywność fizyczna MA SENS i działa pozytywnie na Twój organizm. Powodzenia w walce o zdrową sylwetkę!

obalamy mity o treningachWięcej ciekawych treści znajdziesz na mojej stronie na Facebooku. Kliknij tutaj.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *